Header

ژانویه 8th, 2017 | نوشته‌شده به دست سرگروه مشاوره در اخبار

خشونت علیه خود یا خون بازی

خودزنی یا آزار رساندن به خود یک اختلال روانی شناخته شده است و به شکل های مختلف انجام می شود.

                                          426140285_130785_10950921583430379025

حسینعلی شیرازی رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی استان با اعلام این خبر افزود: متاسفانه اخیراً پدیده خشونت علیه خود یا خون بازی توسط دختران یا بعضی افراد مغرض در فضای مجازی یا مجامع عمومی تبلیغ می شود و بعضاً گفته می شود که این امر در مدارس نیز انجام می گیرد. که با بررسی های انجام شده هیچ موردی از این اختلال در مدارس استان ما گزارش نشده است و تنها چند مورد در بعضی از شهرستانهای بزرگ کشور رخ داده است و بیشتر این پدیده در فضای مجازی مطرح می باشد.

رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی استان در این باره گفت: خودزنی و خشنونت علیه خود رفتار تازه ای در میان افراد و خصوصاً دختران نوجوان نیست اما ممکن است شیوع آن نسبت به دهه های قبل بیشتر شده باشد. بچه ها به این کار می گویند خون بازی و آن را عامل آرامش خود می دانند در حالی که این یک اختلال است و باید فردی که چنین آسیب به خود وارد می کند مورد مشاوره و درمان قرار گیرد.

شیرازی درباره علت خشنونت علیه خود گفت: این امر شیوه ای برای بیان احساسات, راهی برای نشان دادن خود, نشانه ای از عاشق بودن و مد بودن یا دلایل متفاوتی که دختران نوجوان برای تمایل شان برای این کار ذکر می کنند مثل کمک خواستن به طور غیر مستقیم, توجه دیگران را به نیاز برای کمک و تلاش خواستن یا برای متاثر کردن دیگران و جلب توجه و همچنین برانگیختن احساس گناه در اطرافیان می تواند از دیگر دلایل این کار باشد؛ اما این دلایل ثانویه و دلیل اصلی این کار و رفتار خشونت و خشم ناخودآگاه می باشد که در نوجوانان وجود دارد و باید راه های کنترل آن به آنها آموزش داده شود.

وی در ادامه افزود: خود زنی یا آزار رساندن به خود یک اختلال روانی شناخته شده است و به شکل های مختلفی از جمله ( بریدن, سوزاندن, داغ کردن با اشیاء داغ, سوراخ کردن یا خالکوبی کردن افراطی ، بریدن، کندن پوست یا بازکردن دوباره زخم ها، کندن مو , کوبیدن سر به جایی, ضربه زدن, شکستن استخوان) انجام می شود, که در طیف گسترده ای از اجتماع روی می دهد و این رفتار محدود به قشر خاصی از نظر تحصیلات, سن, نژاد, وضعیت اقتصادی یا مذهبی نیست  اما این رفتار در دختران بیشتر است.

رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی استان برای مقابله و پیشگیری از این اختلال گفت: با توجه به اینکه این کار بیرون از محیط مدرسه و تحصیل رخ می دهد و این عمل می تواند ناشی از مشکلات بیرون از مدارس باشد باید به سراغ خانواده ها رفت و مسئله را در خانواده بررسی کرد, درخانواده های گسسته و پریشان که نوجوانان  مستاصل نماینده وضعیت درونی آنها است. بنا بر این نهاد خانواده باید بیشترین مراقبت را در این خصوص مبذول داشته و رفتارهای فرزندان را مورد بررسی و مشاهده قرار دهند. و اگر مواردی مشاهده کردند به متخصص و روانشناس مراجعه و کمک بخواهند.

شیرازی از تمامی مشاوران و مدیران مدارس خواست با توجه به اینکه این پدیده در فضای مجازی (کانال ها و سایت های مختلف تبلیغ می شود ) مراقبت کنند تا این گونه مسائل در بین دانش آموزان مطرح نشود و با برگزاری کلاسهای توانمند سازی مهارتهای مقابله ای آنان را در برابر مشکلات ارتقاء دهند و آنها را با مهارتهای زندگی و شیوه های درست زندگی کردن آشنا نمایند و همچنین با برگزاری کلاس های آموزش خانواده, خانواده ها را نیز با اختلالات و مشکلات نوجوانان و جوانان آشنا کنند تا ضمن آگاهی بیشتر خانواده ها زمینه پیشگیری اولیه در جامعه فراهم گردد.

رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی در پایان اظهار امیدواری کرد که انشاالله در جامعه و خصوصاً استان شاهد اینگونه موارد و اختلالات نباشیم و چنانچه مدیران و مشاوران مدارس با این مشکل روبرو شوند حتماً دانش آموزان را به هسته ها و مراکز مشاوره دانش آموزی ارجاع دهند تا زمینه درمان و رفع مشکل دانش آموز فراهم شود.

انتهای خبر//

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 دیدگاه و بازتاب/بازخوان در حال حاضر بسته‌شده‌اند.