Header

دانش آموزان پایه نهم توانمند هستند و علاقه وتوانایی واستعدادهای خود را به خوبی می شناسند

آوریل 15th, 2017 | نوشته‌شده به دست سرگروه مشاوره در اخبار

حسینعلی شیرازی رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزش و پرورش استان با اعلام این مطلب گفت: دانش آموزان متوسطه اول با توجه به اینکه یک مقطع تحصیلی را پشت سر گذاشته اند از خودکارآمدی وتوانمندی خاصی برخوردارند وقادر هستند خوب و بد خود را تشخیص دهند بنابر این نباید آنها را دست کم گرفت وتوانایی آنان را زیر سئوال ببریم آنها می توانند با یک راهنمایی کوتاه و مفید از طرف والدین،مشاوران و دبیران تصمیم گیری های خوبی داشته باشند، لذا لازم است همکاران محترم و والدین عزیز آگاهانه و مهربانانه با آنها برخورد کنند وبعد معجزه ونتیجه این برخورد صحیح را با نوجوان خود شاهد باشند.

 

شیرازی خطاب به والدین و دبیران ومشاوران گفت: نگرش وفکر مثبت به دانش آموزان همراه با نظارت صحیح ،اصولی ودقیق ضامن پیشرفت و موفقیت فرزندان ما می باشد .

رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی استان در خصوص آزمونهای مشاوره ای دانش آموزان پایه نهم خطاب به آنان گفت : دانش آموزان عزیز از مشاوره خود اطلاعات لازم را در خصوص آزمونهای مشاوره ای کسب کنید پس از کسب اطلاعات دقیق و آشنایی با این آزمونها وارد سایت hamgam.medu.ir شوید وبا استفاده از رمز و پسورد ارایه شده توسط مدیر محترم مدرسه و از بخش کاربری وارد محیط اختصاصی خود شوید. پس از ورود به سایت همگام نقش خود را به عنوان دانش آموز مشخص و مدرسه فعلی تحصیلی خود را انتخاب کنید. در محیط باز شده پنجره های متفاوتی می بینید وارد پنجره آزمونهای مشاوره ای بشوید ویکی از آزمونها را انتخاب کنید اگر آزمون رغبت را انتخاب کردید این آزمون شما ۳۱۹ سوال دارد و اگر آزمون توانایی را انتخاب کردید۲۵۵  سوال دارد. پاسخگویی به سوالات بسیار ساده بوده هیچ اطلاعات علمی و درسی نیاز ندارد. حواستان باشد اساسی ترین اصل در پاسخگویی صداقت در پاسخگویی است یعنی اینکه شما صادقانه ودرست به عبارت ها پاسخ دهید.

 

شیرازی در ادامه به دانش آموزان یاد آور شدند که شما در تعداد ورود به محیط کاربری خودتان محدودیت ندارید. و تا زمانیکه سامانه باز و فعال است شما میتوانید به دفعات مکرر وارد سامانه شده سوالها را پاسخ دهید ویادتان باشد که باید هر دو آزمون را پاسخ دهید اما در دو زمان متفاوت مثلاً یک آزمون را امروز ویکی را روز بعد انتخاب و پاسخ دهید شما میتوانید یک .دو .سه و یاهرچند بار که بخواهید وارد سامانه شده به سوالات پاسخ دهید. و از همفکری والدین و مشاور و دبیران خود بهره بگیرید اما یادتان باشد که توصیه می کنم از مشورت با افراد فاقد صلاحیت پرهیز کنید و چنانچه این آزمونها را در محیطی خارج از مدرسه ومنزل انجام می دهید مثلاً به کافی نت مراجعه می کنید فقط خودتان این آزمون را جواب بدهید چون هدف ما این است که علاقه وتوانایی شما را بسنجیم اگرافراد متفاوتی بخواهند با ادعاهای واهی و ادعای اطلاع از چگونگی پاسخگویی با اخذ هزینه بالا و به اصطلاح جلسات مشاوره و یا کافی نتها با تسهیل پاسخگویی از شما سوء استفاده کنند حواس تان باشد که این آزمون دارای لایه های فنی ودرجه اعتبار و روایی بالایی است. و اطلاعات خاصی نیاز ندارد صرفا باید دقت کنید و صداقت در پاسخگویی داشته باشید وفریب هیچ فرد ویا شخصی را نخورید و هزینه اضافی پرداخت نکنید بلکه با کمال آرامش وباصبر وحوصله همراه والدین یا سرپرست خود این عبارت​ ها را پاسخ دهید.

 

شیرازی در ادامه به والدین و دانش آموزان گفت:شما تا اول اردیبهشت نود وشش فرصت پاسخگویی به این آزمون ها را دارید و در این یک هفته میتوانید پاسخگوی سوالات باشید ومی توانید هر بار به محیط خود وارد شوید و سوالات را پاسخ دهید پاسخها ثبت و در مراجعات بعدی شما قابل ویرایش میباشد همچنین یادتان باشد تا زمانیکه تیک نهایی را نزنید میتوانید سوالات را ویرایش کنیددر صورت انتخاب تیک نهایی امکان بازگشت به سوالات را نخواهید داشت لازم است در طی پاسخگویی زبان کیبورد شما انگلیسی و کلید capslock خاموش باشد همچنین شما میتوانید از کامپیوتر و گوشی همرا والدین تان که به اینترنت وصل است برای پاسخگویی استفاده کنید اما فراموش نکنید که  تمامی سوالات باید پاسخ داده شود در غیر این صورت آزمون برای شما نمره گذاری نمی شود.

 

رئیس اداره مشاوره تربیتی آموزش وپرورش استان در ادامه در خصوص سئوالات این آزمون ها گفت تعداد ۱۶۰ سوال آزمون رغبت در آزمون توانایی تکرار میشود ولی نوع پاسخ متفاوت است چون ما می خواهیم همبستگی علاقه وتوانایی شما را داشته باشیم
درهر دو آزمون پاسخها بسیار ساده هستند و شما از ۱ الی ۵ امتیاز می دهید

مثلا نمونه سوال رغبت:تاچه میزان به کار باکامپیوتر علاقمندید؟

علاقه ندارم ۱ ، بسیار علاقمندم۵ شما از ۱ الی ۵ به میزان علاقه خودتان امتیاز می دهید.

در پاسخگویی به سوالات الزام نیست که حتما پس خواندن سوال پاسخ را وارد کنید.شماره سوالاتی را که نفهمیدید و نیاز به توضیح دارند یاداشت و از مشاور مدرسه خود بپرسید. و پس از روشن شدن ابهامات در ورود بعدی خود پاسخ را می توانید وارد کنید پس از پاسخگویی به آزمونها از محیط آزمونهای مشاوره خارج شوید و وارد بخش هدایت تحصیلی گردید. در این بخش فرم اولویتهای رشته ای را باز کنید و اولویتهای خود را از بالا به پایین بر اساس علاقه خوداز شماره یک تا دوازده شماره گذاری کنید شما میتوانید در منزل خودتان با کامپیوتر یا گوشی اولیا ، یا منزل یکی از نزدیکان و فامیل یا دوست و همکلاس خود آزمون دهید و الویت های خودتان را ثبت کنید. اگر به هیچ وجه امکان دسترسی ندارید به مدیر مدرسه خود اطلاع دهیدتا مدیر محترم مدرسه ومشاور خوب مدرسه تان شما را در این خصوص راهنمایی کنند.

 

شیرازی در پایان از همه همکاران ، والدین و دانش آموزان خواستند تا با صبر و حوصله به همدیگر کمک کنند تا این آزمونها که یکی از مولفه های هدایت تحصیلی هست با موفقیت وبا دقت انجام شود.

انتهای خبر

شما می‌توانید ما را دنبال کنید از خوراک RSS 2.0 دیدگاه و بازتاب/بازخوان در حال حاضر بسته‌شده‌اند.